четвер, 6 грудня 2018 р.

Вебінар «Бібліотечні послуги: визначення пріоритетів»
У Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки провідний методист науково-методичного відділу Синиця О. А. провела вебінар на тему: «Бібліотечні послуги: визначення пріоритетів».
Кожна бібліотека вибирає основні пріоритети діяльності згідно особистих умов. Завданням бібліотек є не тільки забезпечення вільного доступу до книжкових та електронних документів, але й створення комфортних умов для відвідувачів, сприяння соціокультурному розвитку регіону, популяризація його культурних та курортно-туристичних об’єктів. Престиж, привабливість, важливість і потрібність бібліотеки, її конкурентноздатність безпосередньо залежать від переліку та якості її послуг і комфортності користування ними. Як сама бібліотека, так і її послуги повинні бути доступними та зручними для всіх груп і категорій користувачів.
Бібліотека сьогодні повинна бути інформаційним, культурним простором, ресурсним центром, платформою для навчання, місцем для спілкування, місцем, де допоможуть кожному. Кожна бібліотека, працівники якої націлені на задоволення потреб своєї громади, неодмінно пропонує широкий спектр послуг, корисних для відвідувачів.
Бібліотечна послуга – результат діяльності бібліотеки із задоволення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки. Застосування новітніх технологій підняло роботу бібліотек на новий рівень: формується новий імідж бібліотеки, яка надає інформацію не лише в друкованому виді, але й на нетрадиційних носіях, зростає соціальне значення бібліотечної діяльності; суттєво збільшується оперативність надання користувачам необхідної інформації: для більшості користувачів електронна форма є єдиною можливістю отримати потрібний документ.
Бібліотеки сприяють реалізації цілей шляхом надання доступу до інформації, що уможливлює покращення людиною свого життя; можливостей оволодінню новими навичками, потрібними для освіти та працевлаштування. З досвіду роботи бібліотек бачимо, що у бібліотеках та за їх межами проводяться ярмарки вакансій для безробітних, тренінги з основ комунікації. Надаються послуги по замовленню квитків на літак, потяг, автобус, а також на концерт у будь-якому куточку світу.
Ще однією з поширених послуг є, зокрема, дистанційне навчання. Основну роль у здійсненні дистанційного навчання відіграють сучасні інформаційні технології. Бібліотеки організовують заходи, що сприяють правовій обізнаності громадян, вирішенню питань пов’язаних із законодавством та захистом прав, у бібліотеках діють пункти доступу громадян до офіційної інформації та сервісів електронного урядування. Широкий доступ мають користувачі до нормативно-правових документів в електронному вигляді та на традиційних носіях. На базі бібліотек працюють громадські приймальні, де малозахищені верстви населення отримують безкоштовну правову допомогу. Книгозбірня може своїми засобами, у партнерстві з усіма зацікавленими організаціями і установами, формувати у суспільстві розуміння важливості вивчення мови, створювати можливості для самостійного навчання та використання різноманітних ресурсів для вивчення іноземних мов.
Набули популярності у бібліотеках перегляди фільмів. Бібліотекарі за наявністю певних умов запровадили низку і сучасних бібліотечних послуг. Серед послуг, які може надавати бібліотека є допомога у користуванні гаджетами, зона з вільним доступом до Інтернету через Wi-Fi зв’язок, «Speaking land» – зону для надання можливостей скайп-зв’язку та різних форм онлайн-спілкування. Блог дав можливість рекламувати бібліотеки, розповсюджувати бібліотечні новини, став джерелом професійної інформації, майданчиком для професійного спілкування.
Кожна бібліотека у впровадженні таких послуг задля громади має за мету збереження та популяризацію культурної спадщини краю, покращення поінформованості про розвиток культурно-літературного процесу краю від найдавніших часів до сьогодення.
Ще однією цікавою, але не дуже поширеною є послуга «Жива бібліотека» – це міжнародний соціальний проект, присвячений різноманіттю в суспільстві та спрямований на подолання соціальних упереджень, гуманізацію суспільства, підвищення толерантності. Стимулюванню дорослих та дітей до спільного відвідування бібліотеки і сприяють інтерактивні заходи, що організовуються на «бібліотечних майданчиках».
Дискусійний майданчик, покликаний слугувати інтерактивною дошкою для спілкування під час обговорення актуальних проблем. Заслуговує на увагу відкриття «Шкіл творчості» та майстер-класів при бібліотеках.
У суспільстві існують певні категорії громадян, які можуть бути виключеними із активного суспільного життя через пені життєві обставини. Бібліотеки що мають приміщення і кваліфікований персонал можуть і повинні стати платформою для соціальної взаємодії цих груп користувачів.     


Немає коментарів:

Дописати коментар