понеділок, 25 лютого 2019 р.

З’їзд Європейських монархів у місті Луцьку


Результат пошуку зображень за запитом "з'їзд монархів у луцьку" 
Історія волинської землі багата на непересічні події, знає багато звершень, які стали знаковими для багатьох поколінь.  Певна річ, однією з таких подій можна назвати з’їзд монархів європейських країн у Луцьку в 1429 році. Його вважають праобразом сучасного Європарламенту, спробою задекларувати основні засади міжнародної дипломатії – колективну безпеку, торгові союзи, культурні зносини між народами.
В епоху Середньовіччя Луцьк відігравав важливу роль у політичному житті Центральної та Східної Європи.  Великий князь Вітовт мав тут свою резиденцію. Наприкінці 20-х років XV ст. Луцьк жив насиченим політичним і економічним життям. Вітовт досяг піку своєї могутності, слава про правління князя лунала за межами Великого князівства Литовського. На Водохреще 1429 року князь скликає до Луцька на з’їзд наймогутніших монархів 15 європейських країн. Гостей прибуло утричі більше, ніж було мешканців. Дні проходили переважно у розвагах, ловах, турнірах, а тим часом політики готувались до обговорення дипломатичних питань. Були нерозв’язаними багато складних політичних, оборонних та економічних питань, які назріли на той час у Центральній та Східній Європі. Після прийомів і бенкетів настав час дипломатичних переговорів. На з’їзді порушувалися питання спільної боротьби країн Європи проти турків, Однією з пропозицій на з’їзді була спроба запровадження унії двох гілок християнської церкви – католицької та православної, обговорювалися також питання розколу католицької церкви і діяльності гуситів у Чехії. Крім того, на Луцькому з’їзді обговорювалася низка фінансово-економічних та торгівельних європейських питань, зокрема, про вироблення правил торгівлі, про податки, про судноплавство у Балтії тощо. Основним питанням стало надання королівського титулу господареві з’їзду – великому князю литовському Вітовту. Коронація була зірвана поляками, висловивши свій протест, польська делегація покинула Луцьк. Було вирішено багато питань, але не всі вони були втілені в життя. Для тогочасного Луцька як одного з головних міст Великого Князівства Литовського з'їзд монархів був важливою дипломатичною та історичною подією, який підкреслив вагомість міста. Ця визначна історична подія пояснювала, чому протягом ХІV–ХV ст. Луцьк називали Лучеськом Великим – містом, яке займало чільне місце в середньовічному європейському просторі.
З нагоди  відзначення в області 590-річчя з’їзду Європейських монархів у місті Луцьку пропонуємо вашій увазі методико-бібліографічні матеріали «Європейський з’їзд монархів 1429 року в Луцьку крізь призму століть», які включають сценарій літературного вечора «Монарший з’їзд 1429 року: екскурс в історію» та план книжкової виставки «З’їзд Європейських монархів – древня слава Волині».
«Європейський з’їзд монархів 1429 року в Луцьку – крізь призму століть» : метод.-бібліогр. матеріали / Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки ; уклад.: О. О. Кушнерик, Н. Д. Хомяк. – Луцьк, 2019. – 20 с.


Немає коментарів:

Дописати коментар