пʼятницю, 7 серпня 2020 р.

Волинь бібліотечна в цифрах 2019 рік

 

Волинь бібліотечна в цифрах 2019 рік / Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки. – Луцьк, 2020. – 42 с.

Збірник «Волинь бібліотечна в цифрах. 2019 рік» містить аналіз діяльності публічних бібліотек області. Даний збірник розрахований на спеціалістів у галузі бібліотечної справи, а також буде корисним працівникам органів влади та управління. 

У 2019 році вступили у дію «Державні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні», якими визначено необхідні умови для організації надання  належних бібліотечних послуг. В області станом на 31.12.2019 року нараховувалося 550 закладів, до яких належали:  Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки як головна регіональна бібліотека та 549 публічних бібліотек, у т. ч. – спеціалізовані бібліотеки ( 29 для дітей та 1 для юнацтва). У матеріалах звітності поточного року зафіксовано закриття 8 бібліотек, у т. ч. 2 бібліотеки Луцької районної ЦБС (центральна районна бібліотека, районна бібліотеки для дітей), що перейшли у підпорядкування департаменту культури м.Луцька за рахунок злиття з бібліотекою-філією №3 для дорослих Луцької міської ЦБС. Припинили діяльність бібліотеки-філії сіл Ситовичі, Озерне публічної бібліотеки Поворської сільської ради та бібліотека села Милуші як структурний підрозділ центру культури дозвілля та спорту Княгининівської сільської ради.  Бібліотеки-філії сіл Маковичі, Осьмиговичі, Туропин Турійської районної ЦБС, реорганізовані у бібліотечні пункти.

Відповідно до рішення Волинської обласної ради від 26.09.2018 № 21/38 у І півріччі 2019 року здійснено реорганізацію Волинської обласної наукової медичної бібліотеки шляхом приєднання. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки відповідно до нового статуту стала правонаступником усіх майнових і немайнових прав і обов’язків Волинської обласної наукової медичної бібліотеки.  На базі Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки утворено відділ наукової медичної літератури зі штатом 6 осіб.

 Останнім часом набрав розвитку процес децентралізації публічних бібліотек області. Припинили діяльність Володимир-Волинська, Луцька, Іваничівська, Любомльська, Любешівська районні централізовані бібліотечні системи. У той же час продовжували діяти ще  11 районних, 2 міських ЦБС з кількістю 267 бібліотек. 27 бібліотек, які залишилися поза ОТГ  та ЦБС, підпорядковані відповідним структурним підрозділам РДА, виконкомів міських рад. Продовжували бути найчисельнішими за мережею такі ЦБС, як Камінь-Каширська (43), Горохівська (42), Рожищенська (29), Ківерцівська (25), Маневицька (24).

У 51 громаді працювало 279 бібліотек, з них 253 заклади перебували у комунальній власності ОТГ. 26 бібліотечних установ діючих ОТГ (Мар’янівської Горохівського, Ківерцівської Ківерцівського, Старовижівської Старовижівського, Турійської Турійського, Шацької Шацького районів), утримувалися за рахунок субвенцій районним бюджетам.

В об’єднаних територіальних громадах тривав пошук варіантів організації мережі публічних бібліотек.  Так, на базі 18 ОТГ (Поворської, Прилісненської, Заболоттівської, Голобської, Устилузької, Забродівської, Копачівської, Колківської, Жидичинської, Любомльської, Гуто-Боровенської, Литовежської, Сереховичівської, Любешівської, Колодяжненської, Люблинецької, Липинської, Зарічанської) створено публічні бібліотеки з філіями. У 2019 році обрали цю модель Гуто-Боровенська, Колодяжненська, Люблинецька, Липинська ОТГ,  зареєструвавши відповідні статути. Також публічна бібліотека Дубівської сільської ради, КУ «Іваничівська публічна бібліотека Іваничівської селищної ради» реформувалися в інші моделі. Ряд бібліотек в  об’єднаних територіальних громадах продовжували працювати  незалежно одна від іншої. Мережа їх складала 95 бібліотек проти 118 у 2018 році. Модель публічно-шкільних бібліотек обрано в 3 ОТГ Велицькій, Заборольській, Дубівській шляхом об’єднання публічних і шкільних бібліотек. Однак  фактично об’єднання не відбулося, оскільки шкільні бібліотеки залишилися без злиття фондів. На практиці це означає, що маємо справу з публічними бібліотеками, фахівці  яких працюють на засадах сумісництва в бібліотеках шкіл.  

У 7 ОТГ 36 бібліотечних установ на правах  структурного підрозділу ввійшли до 7 центрів культури і дозвілля (проти 6) з 30 кількістю закладів у 2018 році. Організаційно оформлений новостворений  КЗ «Центр культури дозвілля та спорту Іваничівської селищної ради», до складу якого ввійшли 5 закладів Іваничівської публічної бібліотеки. Кількість установ КЗ «Центр культури, мистецтва естетичного виховання та спорту» Вишнівської сільської   ради зросла на 1 одиницю за рахунок приєднання с. Машів до Вишнівської сільської   ради.

До бібліотек області протягом року надійшло 89829 прим. книг, з них за бюджетні кошти придбані 13674 прим. Найбільше книг надійшло до книгозбірень Камінь-Каширської (4089 прим. книг, з них за бюджетні кошти 726 прим.), Маневицької ( 3296 прим. книг, з них за бюджетні кошти 944 прим.), Старовижівської (1904 прим. книг, з них за бюджетні кошти 709 прим.), районних та Луцької міської ЦБС (8466 прим. книг, з них за бюджетні кошти 2352 прим.),  Голобської публічної бібліотеки (713 прим. книг, з них за бюджетні кошти 338 прим.),  КЗ «Центр культури дозвілля та спорту Княгининівської сільської ради» (665 прим. книг, з них за бюджетні кошти 267 прим. книг),  публічної бібліотеки  Жидичинської сільської ради (890 прим. книг, з них за бюджетні кошти 245 прим. книг), КЗ «Центр культури, мистецтва, естетичного виховання та спорту» Вишнівської сільської ради (927 прим. книг, з них за бюджетні кошти358 прим. книг), КЗ «Публічна бібліотека Колківської селищної ради» (1322 прим. книг, з них за бюджетні кошти353 прим. книг). 

Проте книги, придбані за кошти державного й обласного бюджету, аж ніяк не можуть компенсувати відсутність асигнувань із місцевих бюджетів. На жаль, зовсім не надходили в 2019 році кошти на придбання книг   у 23 ОТГ (Зимнівській, Оваднівській, Литовезькій,  Поромівській, Тростянецькій, Колодяжненській, Люблинецькій, Привітненській, Гіркополонківській, Городищенській, Заборольській, Підгайцівській, Цуманській, Велимчанській, Дубечненській, Любомльській, Головненській, Торчинській, Смолигівській, Липинській, Смідинській, Луківській, Велицькій,) та на передплату періодики – у 8 ОТГ (Поромівській, Тростянецькій, Цуманській, Велицькій, Заборольській, Підгайцівській, Любомльській, Павлівській).

Бібліотекарі Волині – активні учасники реформування своїх установ у соціокультурні та інформаційні центри громад, осередки діалогу з громадськістю та владою. В центрі їх діяльності – задоволення інтересів громадян у всіх сферах життєдіяльності на відповідній території, надання високоякісних та доступних публічних послуг.

Прикладом успішної взаємодії влади та бібліотек є  зміцнення матеріальної бази книгозбірень м. Луцька. В 2019 році в Луцькій центральній міській бібліотеці для дітей проведено капітальний ремонт приміщення на суму 2519,8 тис. грн., замінено вентиляцію, утеплено фасад, придбано нові меблі та обладнання на суму 1434,3 тис. грн. Нині – це комфортна зона для проведення дозвілля різними категоріями населення під назвою «Бібліотека-студія «ДіМ». Тут обладнані зали: читальні, ігрові, для перегляду фільмів, мистецький простір, приміщення для проведення семінарів та тренінгів. Здійснено капітальні ремонти в бібліотеці-філії №9 для дорослих  Луцької міської ЦБС, бібліотеці с. Звиняче Горохівської районної ЦБС та бібліотеках с. Городище Боратинської, с. Карасин  Прилісненської ОТГ. В бібліотеках області проведено 66 поточних ремонти, на які використано 1280,0 тис. грн., у тому числі для бібліотек ОТГ -  245,8 тис. грн.

Протягом року відновлено опалення КЗ «Копачівська публічна бібліотека» шляхом підключення до централізованого опалення. Жидичинську публічну бібліотеку та бібліотеку с. Озерце Жидиченської ОТГ переведено в приміщення з більш комфортними умовами роботи.

Зміцненню матеріально-технічної бази бібліотек сприяло придбання сучасної оргтехніки. Придбано комп’ютери, ноутбуки, принтери для  бібліотек Боратинської, Підгайцівської, Головненської, Колківської, Прилісненської, Копачівської ОТГ та бібліотек-філій Горохівської, Ковельської, Ратнівської, Рожищенської, Старовижівської та в м.Володимирі-Волинському.

Станом на 1.01.2019 року комп’ютерами забезпечено 185 бібліотек області, з них мають доступ до мережі інтернет 161. Книгозбірні області оснащені 717 комп’ютерами проти 676 у 2018 році,  в тому числі з доступом до всесвітньої мережі - 661 комп’ютери. Взагалі не мають доступу до інтернету бібліотеки Поромівської, Гуто-Боровенської, Велицької, Заборольської, Велимчанської, Дубечненської ОТГ.

Для забезпечення інформацією віддалених користувачів діяли 16 бібліотечних сайтів, 159 блогів та сторінок в соціальних мережах. Загальна кількість звернень на веб-сайти бібліотек становила понад 144,3 тис. переглядів за рік.

Публічні бібліотеки області активно займалися проєктною та грантовою діяльністю, брали  участь у конкурсах, які оголошують неурядові організації та благодійні фонди. Залишалася актуальною участь бібліотек у проекті ПУЛЬС, організаторами якого є Асоціація міст України (АМУ) в партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). В рамках конкурсу «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» з мешканцями громад було обговорено та роз’яснено умови впровадження медичної реформи, організовано консультаційні пункти з метою ознайомлення населення з роботою органів місцевого самоврядування. Проєкт реалізовувався у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки, Голобській публічній бібліотеці, бібліотеках с. Павлівка Павлівської ОТГ, с. Сарнівка Смолигівської ОТГ.

Бібліотеки області протягом 2019 року брали участь  в конкурсі інфраструктурних грантів у сфері культури HouseofEurope (Дім Європи) та подали такі проєктні заявки: «Мультимедійна локація» РІД» (розвиток і дозвілля)» (КЗ «Копачівська публічна бібліотека»), «Бібліотека – відкритий простір» (Заболоттівська публічна бібліотека),  «Mydreamlibrary» (Забродівська публічна бібліотека), «Модернізація мережі бібліотек Вишнівської ОТГ» (забезпечення мережі бібліотек Вишнівської ОТГ комп’ютерною технікою), «Бібліотека майбутнього» бібліотека с. Губин Війницької ОТГ та інші.

Голобська публічна бібліотека взяла участь та перемогла в місцевому проєкті «Велосипедом – до бібліотеки». Мета проєкту – облаштування велопарковки біля приміщення бібліотеки. Бібліотека с. Мовники Литовежської ОТГ взяла участь в «Конкурсі на визначення кращих ініціатив жителів Литовежської об’єднаної територіальної громади» (збереження тепла в приміщенні та покращення інтер’єру бібліотеки.

Нолагоджено роботу Піар-клубу бібліотек Волині, організованого у рамках програми «Пульс»  Асоціація міст України. Його основна мета – інформація громадян про особливості місцевого самоврядування, налагодження співпраці з владою, вироблення дієвих підходів  залучення активних громадян до розвитку громад та ухвалення рішень на місцях. У даний час в соціальній мережі Facebook спільнота Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині нараховує 243 учасники. 

Рік, що минув, був періодом наближення бібліотечної галузі України до реалізації благородної місії книгозбірень – бути хранителями культури, носіями ідентичності своїх сіл і міст. Більшість працюючих у бібліотеках усвідомили, що секрет успіху на цьому шляху полягає в виробленні здатності до змін, поєднанні сучасних інформаційних технологій з багатим професійним досвідом.

Немає коментарів:

Дописати коментар