понеділок, 14 липня 2025 р.

 Шановні бібліотекарі Волині! Інформуємо, що в науково-методичний відділ головної книгозбірні Волині надійшов новий номер журналу «Бібліотечна планета» за цей рік.  

Другий номер традиційно розпочинається колонкою головного редактора, де розміщена стаття доктора наук з соціальних комунікацій, генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Олега Сербіна.

У центрі уваги другого номера «Бібліотечної планети» за 2025 рік – досвід роботи українських та зарубіжних бібліотек, проєктна діяльність, адаптація бібліотек до викликів сучасності та їхня роль у формуванні інформаційного суспільства.

Рекомендуємо звернути увагу на публікацію завідувачки відділу бібліотечного маркетингу і менеджменту КЗ «Публічна бібліотека Луцької міської територіальної громади» Людмили Данилюк «Інклюзивність у бібліотеках Луцької громади: реалізація грантового проєкту «Бібліотека для всіх».

Запрошуємо до науково-методичного відділу Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки для ознайомлення.

пʼятниця, 23 травня 2025 р.

Навчання у XIV Всеукраїнській онлайн-школі бібліотечного журналіста

  З 20 по 23 травня 2025 року методист науково-методичного відділу Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки Валентина Заєць взяла участь у XIV Всеукраїнській онлайн-школі бібліотечного журналіста на тему: «Штучний інтелект у бібліотечних медіа: тренд чи необхідність?».

                                                                                 

                                                                     Програма Школи була насиченою та пізнавальною,  охоплювала широкий спектр питань стосовно  виникнення ШІ,  вплив технологій ШІ на технологічний розвиток та різні сфери життя взагалі і на бібліотечну галузь зокрема, світовий досвід використання технологій  ШІ. Учасники ознайомилися з інсайтами щодо інтеграції  ШІ-інструментів в роботу бібліотек, зокрема  Gemini та ChatGPT, оформлення та веденняYouTube каналу. Теоретичний матеріал поєднувався з виконанням практичних завдань.  Захід став майданчиком для обміну досвідом, навчання новим інструментам і пошуку відповідей на важливі професійні виклики сучасності. Завдяки актуальним темам та досвідченим спікерам навчання  пройшло вдало, дало потужну базу знань, які безперечно  будуть корисними в бібліотечній роботі.

                       

  На завершення навчання учасники взяли участь у тест-грі «Початок роботи зі штучним інтелектом» на платформі Kahoot.

вівторок, 20 травня 2025 р.

Розпочала роботу обласна онлайн-школа професійної майстерності

20 травня 2025 року розпочала роботу обласна онлайн-школа професійної майстерності «Бібліотечний професіонал», організована науково-методичним відділом Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Навчання проводиться у закритій групі соціальної мережі Facebook.

У перший день навчання відбулося знайомство учасників навчання з організаторами, алгоритмом роботи і правилами комунікації у групі. Заповнювали дошку знань на платформі Padlet, обмінювалися інформацією у групі школи «БІБЛІО-ПРОФІ» мобільного додатку Viber, створеної на час роботи школи.

Впродовж семи днів двадцять учасників навчання (спеціалісти структурних підрозділів в сфері культури, методисти центрів культури та бібліотечні працівники територіальних громад області, які не мають спеціальної бібліотечної освіти) ознайомляться з основними напрямками бібліотечної діяльності, будуть проходити тестові завдання та виконувати практичні завдання.

Підсумкове заняття відбудеться 26 травня в прямому етері, котре, як і сьогодні, проведе завідувачка науково-методичного відділу Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки Наталія Харчук. 


 


пʼятниця, 16 травня 2025 р.

Обласний конкурс "Бібліотека року Волині" 2025

 


Президія ГО «Волинське обласне відділення УБА» оголошує обласний конкурс серед публічних бібліотек «Бібліотека року Волині» 2025. Заявки для участі в конкурс приймаються до 1 вересня 2025 року.

четвер, 15 травня 2025 р.

День вишиванки з бібліотекарями Підгайцівської громади

У вишиванках та з гарним настроєм сьогодні бібліотечні працівники Підгайцівської громади завітали до головної книгозбірні Волині, де взяли участь у черговому занятті в межах проєкту  «Якісні бібліотечні послуги – жителям громад Волині», який організовує науково-методичний відділ  Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки. Адже саме на третій четвер травня припадає Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, яке покликане зберегти давні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.



Семінар директорів публічних бібліотек Волині

14 травня 2025 року Волинською обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олени Пчілки за підтримки ГО «Волинське обласне відділення УБА» було проведено обласний семінар директорів публічних бібліотек на тему: «Діяльність публічних бібліотек Волині: підсумки роботи та нові виклики».

Відкрила захід т. в. о. директора Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки Наталія Граніч.

В роботі семінару взяли участь начальник управління культури, з питань релігії та національностей ОДА Ольга Чубара та начальник відділу культури та креативних індустрій профільного управління Наталія Юрченко. Під час спілкування з директорами публічних бібліотек Ольга Чубара наголосила на важливості функціонування бібліотечних установ Волині, особливості їх роботи в реаліях воєнного стану та окреслила основні напрямки їх подальшої діяльності.

Учасники семінару відвідали Торчинську публічну бібліотеку, яка бере активну участь в грантовій діяльності. 

У 2024 році книгозбірня стала лауреатом всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року» та була відзначена в номінації «Інклюзія». Досвідом роботи з облаштування безбар’єрного простору у бібліотеці поділилася начальник гуманітарного відділу Торчинської селищної ради Ольга Лукащук та директор бібліотеки Оксана Мельничук.

В ході проведення семінару відбулася професійна дискусія «Безбар’єрність в публічних бібліотеках. Чому це стосується кожного», яку провела завідувачка науково-методичного відділу Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки Наталія Харчук.

Продовження роботи семінару відбулося на базі Публічної бібліотеки Локачинської селищної ради. 


Учасників заходу привітав заступник голови Локачинської селищної ради Тарас Хом’як, який розповів про шляхи взаємодії бібліотеки, влади та громади в процесі створення Центру громадських консультацій та комунікацій при публічній бібліотеці. Цю тему продовжила директор бібліотеки Людмила Мариняк, яка ознайомила присутніх з низкою активностей проведених у центрі.

Під час круглого столу «Бібліотеки як центри підтримки та згуртування громади під час війни», в якому взяли участь: т. в. о. директора Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки Наталія Граніч, директор Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Алла Єфремова, в. о. директора Волинської обласної бібліотеки для дітей Людмила Хілуха, заступник директора з інформатизації Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки Наталія Рибачук, заступник директора з наукової роботи Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки Євгенія Євтушок, акцентувалася увага на створенні у бібліотеках ветеранських просторів, співпраці з військовими письменниками, безбар’єрність бібліотек, питаннях інформатизації бібліотечних процесів та ін.

               


Було оголошено про проведення обласного конкурсу «Бібліотека року Волині», який організовує ГО «Волинське обласне відділення УБА».

Впродовж роботи семінару діяла виставка методико-бібліографічних матеріалів «Територія бібліотекаря-професіонала», організована науково-методичним відділом.

середа, 7 травня 2025 р.

   7 травня 2025 року відбувся вебінар «Професійний стандарт «Бібліотекар»: запитання та відповіді», який організувала Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого. До заходу долучилися працівники науково-методичного відділу Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки.

   Наказом Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти від 10 березня 2025 року № 17 затверджено професійний стандарт «Бібліотекар». Вказаний професійний стандарт встановлює сучасні вимоги до бібліотечної сфери та до професії бібліотекар.

Вебінар транслювався на Facebook сторінку науково-методичного відділу НБУ імені Ярослава Мудрого  

https://www.facebook.com/100063588366169/videos/676517428358421?locale=uk_UA 


понеділок, 5 травня 2025 р.

Переймаємо досвід колег

      5 травня 2025 року працівники науково-методичного відділу Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки взяли участь у вебінарі  до Міжнародного дня боротьби за права осіб з інвалідністю. Захід організований  Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою у партнерстві з Секцією ВГО Українська бібліотечна асоціація «Бібліотека – на допомогу особам з інвалідністю та людям похилого віку». Спікерами вебінару були: Ігор Шрамко – юрист Харківської асоціації незрячих юристів, священник Православної церкви України, керівник напрямку реабілітації ветеранів з порушеннями зору ГО «Відлуння війни» та Геннадій Євсев'єв – юрист, президент ВГО осіб з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії».


Модерував  захід   головний бібліотекар, тренер інтернет-центру «Окуляр» Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки  Петро Поліщук, керівник відокремленого підрозділу ВГО «Генерація успішної дії» у Рівненській області.

понеділок, 28 квітня 2025 р.

Запрошуємо до ознайомлення!


Перший номер 2025 року професійного журналу «Бібліотечний вісник»  доступний для перегляду у науково-методичному відділі Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки. Періодичне фахове науково-теоретичне та практичне видання висвітлює актуальні проблеми бібліотечно-інформаційної діяльності, бібліографознавства, книгознавства, соціальних комунікацій у бібліотечно-інформаційній галузі.

У пропонованому номері знайдете матеріали за такими розділами:

- наука та бібліотечна справа в умовах воєнного стану в Україні;

- міжнародна наукова конференція «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інтеграція у міжнародний бібліотечний простір»: доповіді учасників;

- бібліотеки у цифровому середовищі;

- бібліотечна справа і наука: закордонний досвід;

- повідомлення;

- хроніка наукових подій.

Запрошуємо завітати до бібліотеки та ознайомитися з виданням!

вівторок, 15 квітня 2025 р.

Новинка фахової періодики

 Шановні колеги! Повідомляємо, що до науково-методичного відділу  Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки надійшов перший номер щоквартального науково-виробничого журналу «Бібліотечна планета».

ЗМІСТ

Колонка головного редактора

Сербін О.  «Українська бібліотечна енциклопедія»- надійний лоцман у безмежному морі фахової інформації»

Бібліотеки України

Здановська Валентина. Публічні бібліотеки у воєнному 2024 році

З досвіду роботи

Воробель Світлана. Актуальні практики документування та промоції полікультурного простору регіону в діяльності Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки

Богомол Інна. Бібліотека для всіх і для кожного

Волянюк Ольга. Каравелівська бібліотека-філія: історія та сучасність

Зарубіжний досвід

Адаменко Марина.  «Бібліотека- простір для ідей, спільнот і соціальних інновацій»

Проєктна діяльність

Віжічаніна Лілія, Донченко Тетяна. Проєкт «Школа інформаційного комфорту» та його роль у формуванні медіаграмотності користувачів Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара

     Серебреннікова Тетяна. Жіночі кола в бібліотеці

 

Колонка каталогізатора

Кириленко Олександр, Збанацька Оксана. Використання інформаційно-пошукового тезауруса в діяльності публічних бібліотек України

Книжковий всесвіт

  До уваги професійної спільноти! (підготувала Тертичка Ніна)

Поети київської школи: між традицією і модерном (підготувала Рихтік Алла)

понеділок, 14 квітня 2025 р.

Волинь бібліотечна в цифрах 2024 рік

 


Волинь бібліотечна в цифрах 2024 рік / Волинська ОУНБ ім. Олени Пчілки.  – Луцьк, 2025. – 36 с.

Збірник «Волинь бібліотечна в цифрах 2024 рік» містить аналіз діяльності публічних бібліотек області.

Даний збірник розрахований на спеціалістів у галузі бібліотечної справи, а також буде корисним працівникам органів влади та управління.

 

 



середа, 2 квітня 2025 р.

Відеоконсультації з бібліотечними працівниками

   Науково-методичним відділом Волинської ОУНБ імені Олени Пчілки впродовж лютого та березня 2025 року було організовано ряд індивідуальних відеоконсультацій з бібліотечними працівниками публічних бібліотек територіальних громад області щодо роботи в Електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР).  Заняття проводилися не лише онлайн, але й офлайн – індивідуальні практикуми.